Неділя, 05.05.2024, 07:20
Вітаю Вас Гість | RSS

Мій сайт

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 51
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Міні-чат

Громадський транспорт і зупинки

Тема уроку:  Громадський транспорт і зупинки

 

Мета:

  • закріпити й поглибити знання учнів про перехід доріг поблизу зупинок громадського транспорту;
  • розвивати вміння й навички безпечного переходу доріг біля зупинок громадського транспорту,
  • виховувати чемність, дисциплінованість.

Обладнання: мультимедійна дошка, конверти з завданням, аркуши паперу, малюнки з різноманітними видами транспорту (метро, автобус, тролейбус, трамвай, таксі), квитки, підручники, Презентація до уроку

Тип уроку: вивчення та закріплення нового матеріалу Учні називають:

види громадського транспорту; знаки зупинок громадського транспорту.

Пояснюють:

правила переходу дороги біля зупинок громадського транспорту й наслідки їх порушення.

Дотримуються:

правил безпечного переходу доріг поблизу зупинок громадського транспорту.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

  1. Привітання.

Слайд 1.

  1. Девіз уроку:

“Щоб з вами не трапилось ніякої біди - Будьте обережні на дорогах завжди”

 

Слайд 2, 3.

II. Повідомлення теми та мети уроку.

  • Як ви розумієте девіз уроку?

Дивлячись на тему та девіз уроку, що очікуєте дізнатися?

 

Слайд 4.

  1. Очікувані результати:
  • закріпити знання з правил дорожнього руху;
  • навчитися правильно переходити дорогу;
  • дотримуватися правил поводження в громадському транспорті

 

  1. Вступне слово вчителя

Щоб машини вправно їздили по дорозі, люди придумали Правила дорожнього руху.

В січні 1683 року Петро І видав наказ про введення правил дорожнього руху, та справжні правила почали діяти лише через 125 років. Ці правила вказували, де можна зупинятися кінним екіпажам. Ці правила з часом змінювалися, доповнювалися. З приходом на дороги автомобілів Правила дорожнього руху ще більше змінилися.

З кожним роком на дорогах міст зростає кількість машин. Помітно зросла і їх швидкість. А разом з тим, на жаль, збільшилась і кількість ДТП. А це, підвищує відповідальність всіх учасників руху. Вивчення та чітке дотримання правил вуличного руху - основне наше завдання.

 

  1. Мотивація пізнавальної діяльності

   Сьогодні ми з вами вирушимо в подорож різними видами транспорту.

Всі ви знаєте, що кожен пасажир повинен мати квитки за проїзд. І тому, щоб отримати їх ви повинні відповісти на запитання. Це і буде вашим першим завданням.

 

Слайд 5.

 

  1. Навіщо треба дотримуватися Правил дорожнього руху?
  2. Дороги, якими транспорт рухається по кількох смугах у різних напрямках, (багатосмугова дорога)
  3. Як потрібно переходити автомагістраль? (по підземному або наземному переході)
  4. Що ви будете робити, якщо не встигли закінчити перехід дороги? (почекаю на “острівці безпеки” або на осьовій лінії поки не зупиниться транспорт)
  5. Людина, яка йде по тротуару. (пішохід)
  6. Частина вулиці для руху пішоходів. (тротуар)
  7. Що означає жовтий сигнал світлофора? (приготуватися)
  8. Місце перетинання доріг. (перехрестя)
  9. Пристрій для регулювання руху транспорту і пішоходів. (світлофор)
  10. На які групи поділяються дорожні знаки? (попереджаючі, наказові, забороняючі, інформаційно-вказівні, знаки сервісу та пріорітету, таблички до дорожніх знаків)
  11. Чим різняться знаки між собою? (формою, кольором, призначенням)
  12. Якщо дорога не регулюється світлофором, як перейти дорогу? (зупинитися, подивитися ліворуч та праворуч та перейти дорогу)
  13. Чи безпечно переходити вулицю навкіс? (тільки під прямим кутом)
  14. Хто слідкує за порядком на дорогах? (регулювальник, пост гаї)
  15. Де не можна гратися? (на поїзній частині)
  16. Від чого залежить зупинний шлях автомобіля? (погодні умови, швидкості)
  17. 3 яких частин складається вулиця? (тротуари, проїзна частина, перехрестя)
  18. На який сигнал світлофора можна переходити дорогу? (на зелений)

Молодці, діти! Ви всі отримали квитки на проїзд.

 

  1. Вивчення нового матеріалу.

 

Слайд 6.

І.       Складання схеми

  • Які види громадського транспорту ви знаєте?
  • А якими користуєтесь частіше?

Після колективного обговорення зображую схему на дошці.

 

Громадський транспорт

 

           
           

 

автобус          метро         трамвай          маршрутне таксі     тролейбус

 

Слайд 7.

 

  1. Ситуативна гра (робота в групах)

У кожної групи на парті лежить конверт в якому знаходиться малюнок того виду транспорту, яким група вирушить на екскурсію, а також завдання написати на аркуші паперу правила поведінки в транспорті та на зупинці.

Щоб виконати завдання вам дається 7 хв.

(звучить музика)

  • Діти, ви всі приготувались? Тоді вирушаємо.

 

Слайд 8.

 

На дошці з’являється малюнок (зупинка та знак місто для зупинки транспорту)

 

ЗУПИНКА ТРОЛЕЙБУСА

 

  • Ви знаходитеся на зупинці який вид транспорту повинен тут зупинитися? (тролейбус)
  • Що ви знаєте про цей вид транспорту?

 

Слайд 9.

 

    •  Походить від англ.- тролей - безрельсовий вуличний електричний транспорт, призначений для масового перевезення пасажирів.
    •  Перший тролейбус був споруджений в Германії в 1882р.; в послідуючий період розвиток тролейбуса значно став відставати.

Тролейбуси рухаються від електричного струму і тягнуть за собою дві палиці - штанги, які торкаються проводів. Як тільки штанги зіскакують з проводів - тролейбус одразу ж зупиняється.

  • Які правила поведінки в тролейбусі ви знаєте?

 

Правила поведінки в тролейбусі

 

  • чекати на зупинці, яка позначена спеціальним знаком “Місце зупинки тролейбуса”;
  • на зупинці не бігати;
  • заходити до тролейбусу через задні двері, а виходити через передні;
  • допомагати літнім пасажирам піднятися в салон та зійти з транспортного засобу;
  • під час руху не можна стояти на східцях і притулятися до дверей;
  • бути ввічливим;
  • до виходу готуватися заздалегідь;
  • обходити тролейбус потрібно позаду.

 

  • Двері зачиняються. Слідуюча зупинка для пасажирів, якого транспорту?

 

Слайд 10.

ЗУПИНКА АВТОБУСА

 

На дошці знову з’являється малюнок (автобус) та знак “Місце зупинки автобусу” Отже, група з таким видом транспорту піднімає руку і розповість нам про нього, (історик - розповідає історію виникнення транспорту, інші - правила)

 

Слайд 11.

 

  • Омнібус - багатомісний кінний екіпаж, який здійснював регулярні рейси між заданими пунктами. Першим спорудженим був паровий омнібус Гюрнея в 1825 р. у Великобританії.
  • Перші автобуси не мали амортизаторів, тому під час руху пасажирів сильно трясло, але люди вважали, що краще погано їхати, чим добре йти. Автобуси, так само як вантажівки та легкові автомобілі, за історію свого існування постійно змінювалися та ставали більш комфортабельними
  • Які правила поведінки в автобусі ви знаєте?

 

Правила поведінки в автобусі

 

  • чекаючи автобус не можна стояти на краю тротуару;
  • прід час посадки не можна штовхатися;
  • постутайся місцем людям похилого віку;
  • якщо в салоні не має вільних місць тримайся за поручні;
  • обов’язково потрібно проплачувати проїзд;
  • не можна шуміти та кричати в салоні, висовувати руки та голову у відкриті вікна;
  • під час руху автобусу не розмовляй з водієм;
  • автобус обходь тільки позаду;
  • не залишай особисті речі.

 

Слайд 12.

ЗУПИНКА МЕТРО

 

- Ми з вами зупинилися біля ... (метрополітену)

- Що ви можете розповісти про метро?

 

Слайд 13.

 

  •  

 

  • Метро - швидкісний та зручний вид транспорту, яким охоче користуються мешканці міст.
  • Метрополітен (метро) (походить від грец. - головне місто, столиця) - назва позавуличної залізничної дороги, яка проходить в тунелях.

 

Слайд 14.

  • В 1935р. в столиці СРСР була відкрита лінія першого Московського метрополітена ім. Л.М.Кагановича.

 

Правила поведінки в метро

 

  • вхід до станції метро через спеціальний пристрій - турнікет;
  • використавувати жетони і дочекати зеленого сигналу, для подальшого руху;
  • не можна штовхатися;
  • спускаючись ескалатором потрібно триматися за поручні;
  • обережно сходити з ескалатора;
  • очікуючи потяг, знаходитися подалі від краю;
  • на платформі не скупчуватися, а розміщуватися по всій довжині;
  • підходити до дверей вагону тільки після повної зупинки потягу;
  • входити до вагону тільки після того, як вийдуть пасажири;
  • вести себе чемно, дисципліновано;
  • якщо щось упало на колію не діставай самостійно, повідом працівника станції;
  • виходячи з метро користуйся схемами.

 

  • Ескалатор нас підняв на вгору. І ось ми на вулиці. Нас чекає ... (маршрутне таксі)

 

Слайд 15.

 

ЗУПИНКА МАРШРУТНОГО ТАКСІ

Слайд 16.

 

  •  

 

  • Таксі - легковий або вантажний автомобіль для перевезення пасажирів або вантажів з оплатою за таксометром.
  • Вперше з'явилося електричне таксі у 1897 р. в Англії. Воно працювало на 40 батареях (80 вольт кожна), які забезпечували йому швидкість 14,4 км/год, та пробіг 50 км на одній підзарядці батарей.
  • Таксі франц такса, таксомотор, - автомобіль для перевезення з оплатою за користування по лічильнику. Це звичайний автомобіль з спеціальними відмінностями (колір кузова, кольоровий ліхтар, лічильник)

 

Правила поведінки в таксі

 

  • чекати громадський транспорт на тротуарі або узбіччі;
  • заходити та виходити лише при повній його зупинці;
  • посадка в маршрутне таксі здійснюється тільки за наявністю вільних місць
  • дотримуватися своєї черги;
  • забороняється вносити з собою речі, які псують одяг іншим;
  • якщо когось штовхнули потрібно вибачитись;
  • не можна висовувати руки та голову у відкриті вікна;
  • не можна гратися колючими та ріжучими предметами;
  • вийшовши із таксі, не поспішай його обходити.

 

Слайд 17.

 

ЗУПИНКА ТРАМВАЯ

Слайд 18.

 

 

  • Цей транспорт їде не по асфальту, а рухається залізничними рейками.
  • Перший в 1881 р. в Ліхтерфельді поблизу Берлину; вміщував вагон до 20 людей довжина дороги по якій він рухався була 2,5 км, а швидкість 30 км/год

 

Правила поведінки в трамваї та на зупинці

 

  • чекати транспорт потрібно на тротуарі проти знаку “Зупинка”;
  • на зупинці стояти тихо, не галасувати, не заважати іншим;
  • забороняється стрибати на рейки;
  • дотримуйтесь черги під час посадки;
  • забороняється брати з собою легкозаймисті речі;
  • поступайтеся місцем старшим, інвалідам та пасажирам з дітьми;
  • багаж не повинен заважати пасажирам;
  • під час зупинки трамвая не поспішай виходити;
  • будь обережним та уважним;
  • трамвай обходять спереду.
  • Ось ми з вами і завершили екскурсію на різних видах транспорту. Повторили правила користування громадськими транспортами. А крім цих правил, ми повинні бути ще й ввічливими, привітними, дисциплінованими.

 

3. Робота з підручником (ст 133,136)

1) Уяви, що тобі потрібно сісти у трамвай, а колії розміщені посередині проїзної частини дороги. Розкажи про свої дії.

2) У напівпорожньому салоні автобуса ти помітив залишений пакет. Ти відразу ж:

а) відриєш і подивишся його вміст;

б) повідомиш водія або кондуктора;

в) швидко перейдеш в інший бік салону і заховаєшся за сидіннями.

Поясни свої дії.

3) Бабуся впустила рукавичку на колію. Як їй допомогти:

а)   заспокоїти бабусю і покликати працівників станції;

б)  спуститися на колію за рукавичкою;

в)   попросити в бабусі ціпок та спробувати самостійно дістати рукавичку?

 

Слайд 19.

 

4. Рольова гра. Інсценування вірша В. Бойко “Сашко”

- А зараз ми з вами розглянемо ситуацію пов’язану з вихованістю.

Завдання:

  • Чи добре Сашко вивчив правила поведінки в транспорті? Як би ви вчинили?

 

В трамваї переповненім Сашко з м’ячем сидить,

А біля нього згорблений

Старий дідусь стоїть.

Хтось до Сашка звертається:

Чи вас у школі вчать,

Як місце дати старшому,

Як старших поважать?

Та вчать, - Сашко відказує,-

Але оце якраз

Розпочались канікули –

Ніхто не учить нас!

 

IV. Закріплення.

Слайд 20.

 

 Рефлексія (тестування)

  • Кожне запитання передбачає одну правильну відповідь. За умови правильної відповідь одне запитання учень отримує 1 бал, при неправильній відповіді - 0 балів.

1. До якого виду транспорту належить метрополітен?

а) підземний, б) наземний

2. На ескалаторі метро:

а) стоять із правого боку;

б)стоять у дві шеренги;

в)біжать сходами

3. Тролейбус      обходять:

а)спереду;

б)ззаду;

в) почекавши, коли він від’їде.

4. Поїзд     метро очікують:

а)на краю платформи;

б) відступивши від краю платформи.

5.У салоні транспортного засобу можна:

а) сидіти по одному на сидінні;

б)тільки стояти.

6. Поруч із водієм маршрутного таксі може сидіти:

а) дорослий пасажир;

б) дитина, молодша за 12 років.

 

V. Підсумок уроку.

  • Якими видами громадського транспорту ми користувалися?
  • Які правила вивчили?
  • З якими знаками ознайомилися?
  • Як необхідно переходити вулицю після виходу з транспорту?

 

  • Я хочу всім вам подякувати за урок. Будьте уважними й дотримуйтесь правил дорожнього руху!

 

VI. Домашнє завдання.

 

  • Намалюйте громадський транспорт майбутнього.
  • Вивчити правила поведінки в громадському транспорті та на зупинці

 

Вхід на сайт
Пошук


Copyright MyCorp © 2024
uCoz